Strona główna  |  Informacje księgarni  |  Przeciw stałej cenie książek
05 sierpień 2015   Przeciw stałej cenie książek

Posłowie PSL złożyli w Sejm przygotowany przez część wydawców projekt Ustawy o książce. Projekt jest niezgodny z Konstytucją i uderza w interesy Czytelników i małych, polskich firm: księgarni internetowych. Nie pozwól na ustawowe podniesienie cen książek! Zaapeluj do Posłów PSL, by wycofali się ze szkodliwego projektu! Wyślij petycję np. na stronie: http://kj.org.pl/TanieCzytanie/.

Księgarnia Literacka.pl zdecydowanie sprzeciwia się projektowi, uważa go za szkodliwy dla jej interesów i interesów jej klientów i ogólnie dla rynku książki. Nie wierzcie, że książki będą tańsze jeśli ustawa wejdzie w życie.

Jeśli jesteście księgarzami, nie wierzcie, że stała cena książki postawi was w lepszej sytuacji wobec gigantów rynku, bo to giganci lobbują za tą ustawą, więc jest oczywiste, komu ustawa może przysporzyć zysków. Upadek małych księgarń internetowych, które zabije ta ustawa: 1. wzmocni obecnych gigantów i da im jeszcze silniejsza pozycję, 2. sprawi, że książki zaleją hipermarkety i sieci handlowe, a zyski z nich, jak z innych płodów tej ziemi zasilą kieszenie zagranicznych koncernów, nikt nie będzie szukał książek w waszych stacjonarnych księgarniach, 3. najwięksi wydawcy, po upadku setek internetowych księgarzy, przejmą handel internetowy oferując różne łączone promocje, rabaty na stare tytuły, darmową wysyłkę i ominą tradycyjne kanały dystrybucji, księgarz stanie się zbędnym pośrednikiem.

Jeśli jesteście małymi wydawcami pamiętajcie, że wasza pozycja przetargowa względem największych sieci księgarskich na rynku, będzie jeszcze słabsza, bo giganci będą jeszcze mocniejsi, a wasze tytuły jeszcze słabiej promowane, to księgarze internetowi pomagają wam sprzedawać niszowe tytuły, których nie zamówią sieci i których nie uświadczy się w większości stacjonarnych księgarni.

Jeśli jesteście autorami to po prostu zadajcie sobie odrobinę trudu, by wyjść poza swoje wąskie dziedziny i zrozumieć prawa rynku. Jeśli dziś wydawca sprzedaje hurtowni książkę za np. 10 zł, która w hurtowni kosztuje 12 zł, a potem w sieci księgarskiej obecnej w galeriach handlowych 20 zł, a w internecie np. 14 zł, to po wejściu w życie ustawy, wydawca sprzeda hurtowni książkę dalej za 10 zł, a każda księgarnia za np. 20 zł. Te 6 zł różnicy między księgarnią internetową a siecią księgarską nie pójdzie do waszej kieszeni, ale do kieszeni tej sieci, a po prawdzie nigdzie nie pójdzie, bo wraz z wysoką ceną ludzie ograniczą zakupy. Jeśli giganci rynku zajmą niemal całą przestrzeń sprzedaży detalicznej, czyli te kilka sieci księgarskich i hipermarkety, które po wejściu w życie ustawy mocno zainwestują w ten rynek, to wasi wydawcy będą mieli tak samo trudną sytuację, o ile nie trudniejszą i często - w wypadku niepewnych tytułów (czyli zdecydowanej większości nie rokującej dużej sprzedaży) będą już startowo sprzedawali nie za 10 zł, ale np. za 9, bo to żądanie zgłoszą ich wielcy partnerzy planując zakupy i wymuszą jednocześnie pełne prawo zwrotu dla książek nawet po roku i niezależnie od ich stanu. Na stałej cenie zarobi, albo nie zarobi wasz wydawca, ale wy tak samo lub gorzej, chyba że należycie do nielicznych szczęśliwców, których zysk jest liczony od ilości sprzedanych egzemplarzy i dostąpicie zaszczytu czytelniczego zainteresowania. I zapewne dlatego największe tuzy wśród naszych autorów popierają projekt - akurat oni więcej zarobią, ale to ich interes - tych nielicznych, którzy wcale nie zarabiają mało - a nie dobro czytelnictwa.

Jeśli jesteście czytelnikami, pamiętajcie: będzie jak jest lub drożej, na pewno nie taniej i zapewne będzie o wiele mniej miejsc, w których możecie kupić książkę - tak w internecie jak i stacjonarnie.Czy celem ustawy jest ominąć pośrednika, jakim jest księgarz i ostatecznie go zniszczyć?
Przeciw stałej cenie książek
KontynuujPaczkomaty
Huta Dźwięku

Copyright ©2018 LITERACKA.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.     Regulamin sklepu   /   Polityka prywatności
Projekt i wdrożenie: Mysklep-online.pl